Anasayfa / Radyolar Hakkında / Türkiye’nin İlk Yabancı Müzik Radyosu
Metro FM
Metro FM

Türkiye’nin İlk Yabancı Müzik Radyosu

Metro FM, 97.2 frekansında İstanbul merkezli yayın yapan ulusal bir radyo istasyonudur. Yayın akışını günümüzde en çok dinlenen ve yakından takip edilen yabancı hit şarkılar oluşturmaktadır. Türkçe haricinde, diğer dillerde yabancı pop müzik yayını yapan bir radyo kanalıdır. Türkiye’nin ilk özel radyolarından biri olup, aynı zamanda ilk yabancı müzik radyosudur. Metro FM, günümüzde İstanbul ili 97.2 FM bandı frekansı üzerinden “Türkiye’nin İlk ve En İyi Yabancı Müzik İstasyonu” sloganı ile canlı yayınlarını kesintisiz sürdürmektedir. Aragaz, Metro Hits, Drivetime, Silikon Vadisi, Mydonose Dans Party, Levels Radio Show günümüzde yayınladığı bazı programlar arasında yer almaktadır.

Metro FM, 14 Temmuz 1992 Queen’in “Radio Ga Ga” şarkısıyla yayın hayatına başlamıştır. Bu tarihte Uzan Grubu bünyesinde kurulmuştur. 2003 yılında TMSF’nin Uzan Grubu mallarına el koyması ile birlikte, 2005 yılında kadar TMSF elinde yayınlarını sürdürmüştür. 2005 yılında yapılan ihale ile birlikte, Kanada’lı Canwest Grubu’na satışı gerçekleşmiştir. Daha sonra Canwest Grubu’nun Türkiye’den çekilme kararı alması sonucu, 2009 yılında Actera Group’a satılarak ve Spectrum Medya ismini almıştır. Spectrum Medya, 23 Eylül 2014 tarihinde yeniden yapılanmaya gitmiştir. Bu tarihte ödüllü bir dijital platform olan Karnaval.com’un ismini almıştır. Günümüzde Karnaval Media Group bünyesinde yayınlarını sürdürmektedir.

Aragaz

Karnaval Media Group, Karnaval Radio Networks, Karnaval.com, K Studios ve Karnaval One olmak üzere dört farklı birim ile faaliyet gösteren, Türkiye-İstanbul merkezli, bir medya şirketidir. Mobil öncelikli, içerik bazlı, teknoloji odaklı bir medya grubudur. Türkiye’nin önde gelen özel sermaye fon şirketi Actera Group’a aittir. Karnaval Radio Networks, ulusal ve bölgesel FM bandı, uydu (Turksat, DigiTurk ve D-Smart), web, akıllı telefon, tablet ve Smart TV uygulamalarından yaptığı yayınlar ile 11 milyonun üzerinde dinleyiciye ulaşan Türkiye’nin en büyük radyo grublarından biridir. Bünyesinde radyo sektörünün lider markaları arasında yer alan Metro FM, Süper FM, JoyTurk, Joy FM ve Virgin Radio bulunmaktadır. Alem FM ve Lig Radyo şirket bünyesinde olmayıp, karnaval.com üzerinden yayın yapan diğer ulusal radyolardır. Karnaval bünyesinde ayrıca; internet üzerinden farklı müzik formatlarında yayınlar yapan dijital radyolar yer almaktadır. Süper 2, Joy Türk Akustik, Joy Türk Rock, Retro Türk, Pop 90, Radyo Mydonose, Mydonose Türk, Efsane Sezen, Efsane Kayahan, Efsane Ajda, Efkar, Gönül, Makam, Hot Tickets, Love Zone, Comfort Zone, Joy Jazz, Borusan Klasik, Komşu, Zeplin, Hard Rock Cafe İstanbul, 80’ler Gold, Baby Joy bu radyolardan bazılarıdır.

K Studios, Youtube ve Karnaval TV üzerinden orijinal video içeriği sunan çok kanallı bir yayın ağıdır. K Studios kanalları arasında Youtube’de, Türkiye’de ilk 10’da yer alan JoyTürk Akustik yer almaktadır. Karnaval.com, Türkiye genelinde 18-34 yaş aralığındaki kişileri hedefleyen, komik ve dikkat çeken haberlerin yanı sıra video içerikleri de sunan, kullanıcıların hayatlarına eğlence ve renk katan bir dijital yayıncıdır. İş ortakları arasında; Biletix, iTunes, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Borusan Kültür ve Sanat gibi tanınmış birçok marka şirket yer almaktadır.

Metro FM’i canlı olarak dinlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Metro FM dinle

Metro FM, 92.7 İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’de birçok il ve ilçe merkezlerinde karasal yayınları canlı olarak dinlenebilmektedir. İstanbul dışında ayrıca; 96.0 Adana, 97.2 Ankara, 102.6 Antalya, 93.5 Balıkesir, 97.2 Bursa, 96.0 Denizli, 91.2 Diyarbakır, 97.2 Eskişehir, 103.7 Gaziantep, 97.2 İzmir, 98.9 Kayseri, 101.7 Konya, 88.4 Malatya, 91.2 Sakarya, 96.0 Tekirdağ gibi birçok büyükşehirde karasal yayınları canlı olarak dinlenebilmektedir. Ayrıca; 98.0 Alanya, 92.4 Bodrum, 97.2 Çeşme, 96.4 Fethiye, 92.7 Kuşadası, 96.1 Marmaris ve 103.9 Kıbrıs, gibi birçok turistlik merkezde de karasal yayınlarını kesintisiz dinlemek mümkündür. Uydu üzerinden Türksat uydusu başta olmak üzere, Eurobird 2 uydusu, Digiturk 423. Kanal ve D-Smart 509. kanal üzerinden de canlı yayınları kesintisiz dinlenebilmektedir.

Karnaval dışında ayrıca; birçok radyo dinleme sitesi ve mobil uygulamalar aracılığı ile de Metro FM’nın canlı yayınlarını dinlemek oldukça kolaydır. İnternet üzerinden yayın yapan ve çeşitli radyoların yer aldığı birçok radyo dinleme sitesi mevcuttur. Günümüzde çok nadirde olsa birkaç web sitesi, bu işi oldukça profesyonel yapmaktadır. Bu siteler arasında sizlere bir radyo dinleme sitesini önermek istiyoruz. Bu siteye www.radyodinler.org adresi üzerinden kolayca erişim sağlayarak, birçok radyonun canlı yayınını, evlerinizde ve işyerlerinizde bilgisayarlarınızdan ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz.  Siteye ayrıca arama motorları üzerinden radyo dinle, canlı radyo dinle, vb. arama terimlerini kullanarak da ulaşabilmeniz mümkündür. Metro FM hakkında oldukça detaylı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, keyifli okumalar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.